Jumanji trochu jinak

12.02.2019

Jumanji - hra o přežití

​Jumanji - hra o život. Jumanji je oblíbený film, kde se znenadání několik dospívajících stane proti své vůli dobrodruhy, kteří bojují v džungli o přežití. Současný svět připomíná taky hru o život. Dnešní děti a teenageři vyrůstají chtě nechtě taky v nebezpečné džungli a taky "bojují o přežití". Sice nežijeme v opravdové džungli a venku neběhají nebezpečná zvířata a divoši jako ve hře Jumanji, ale na naše potomky číhají různá jiná nebezpečí, o kterých mnoho z nás ani netuší, jak riziková jsou a kam až to může zajít. Takový je nový svět, novodobá džungle plná nebezpečí - "hra" o život. Je dobré mít svého průvodce, který se v tomto světě vyzná a rozumí mu.

Třináctá komnata našich dětí

Jen velmi rychle pomocí klíčových slov a hesel vám teď napovím, o jaká nebezpečí jde - experimentování s léky, případně s jinými legálními i nelegálními drogami, závislost na (on-line) počítačových hrách, závislost na automatech, závislost na drogách, sebepoškozování a sebevraždy, kyberšikana, šikana, násilí v médiích, sekty, rizikové sexuální chování, vliv subkultur a pochybných vrstevnických part, internet a sociální sítě (s tím spojené vydírání a manipulace, která může končit až sebevraždou). Ostatně zajímavé je i nahlédnout do tajemné třinácté komnaty dětí, která vás ale pravděpodobně svým obsahem nemile překvapí a nepochybně i vyděsí. Proto je přístupná jen mým klientům, abych mohl obsah doplnit komentářem a vysvětlením. Tady se podívejte na ukázku, o čem třináctá komnata je. ​

Mít svého průvodce se vyplatí

​Prostřednictvím Poradenství pro dospělé, pro děti i prostřednictvím služby Hodinový táta s těmito nebezpečími umím pracovat a jejich hrozby umím tlumit. Ideální je, pokud se ještě dítě s takovým nebezpečím nesetkalo, protože pak je možné pracovat s ním preventivně. Může se tak předejít pozdějším nepříjemným překvapením typu "ztrácejí se mi peníze z peněženky" a "někdo mi vyluxoval konto", nebo můžete předejít řešení jiných nepříjemností: záškoláctví, sebepoškozování, závislostem všeho druhu, útěkům z domova, nebezpečnému chování dítěte doma, ve škole, na ulici, na sociálních sítích, trestné činnosti.

Nikdy není pozdě

Předpokládám, že mě budou chtít kontaktovat i nespokojení rodiče, jejichž dítě se už s podobnými nebezpečími setkalo, setkává, nebo se samo rizikově chová. Možná mě také budou kontaktovat ti, kteří jsou už zoufalí, protože nechali situaci dojít příliš daleko. Zdá se, že není možné vrátit všechno zpět. Na druhou stranu je možné nepříjemnosti posunout směrem k nějakému řešení. Možná se budete divit, ale důležité je nejen pracovat na problémech dítěte, ale neméně důležité a někdy také důležitější je pomoct těm, kteří vychovávají a jsou z té výchovy už vyčerpaní a zoufalí. Ve všech případech nabízím prostřednictvím poradenství nějaké řešení.

Nejste na to sami

Kontaktovat mě samozřejmě mohou i rodiče, kteří jsou spokojení :-). Někdy je prima si i jen tak s někým popovídat. A nemusíme hned řešit nějaké problémy. Je dobré rozšiřovat si obzory a znát pohled odborníka. A někdy může jít spíš o to, že vám chybí druhá polovička, je potřeba s něčím hnout v domácnosti, potřebujete pomoc s nákupem nebo vyzvednutím dítěte ze školy a jeho pohlídáním po škole. Jsou děti, které si vyloženě říkají o muže, protože ať se máma snaží sebevíc, není to prostě ono. S chlapy je možná větší legrace, víc zážitků, líp se s nimi povídá i o věcech, které by třeba mámě vůbec neřekly. A jsou děti, které nemají moc kamarádů, nebo nemají vůbec žádné. A rodiče ne všechno baví a ne všechno dovedou, po čem zrovna dětí touží. Nemají si s kým zajít do kina, na výstavu aut, zakopat s míčem nebo projet na kole či vyjet si na lyže. Někdy je to i tak, že máma ani táta nemají čas, mají jiné starosti nebo jsou moc unavení. Takže i vám spokojeným, případně unaveným a zaneprázdněným nabízím své služby. Zkrátka se mnou už nemusíte cítit v té novodobé džungli tak ohroženě a ztraceně ;-)